X Marszałkowski Bal Dobroczynny

Dziesiąty Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się w sobotę (11 stycznia) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Dochód z imprezy trafi do czterech instytucji w regionie niosących pomoc ubogim i niepełnosprawnym: Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński), Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński).

53335

Zbierano też pieniądze na rzecz misji niosących pomoc Angoli, Indonezji i Zambii.
Najdroższym przedmiotem na licytacji okazała się  płyta winylowa z podpisem Robbie’ego Williamsa wraz z zaproszeniem VIP na jeden z jego koncertów w Europie, która  osiągnęła kwotę 35 tysięcy złotych.  Równo za 30 tysięcy złotych wylicytowano dwa przedmioty płaskorzeźbę "Epoka Wielkiego Timerlama" i obraz „Szczęśliwa rodzina” popularnego wiktoriańskiego malarza Edwina Thomasa Robertsa. Łącznie z licytacji głównej zebrano kwotę 176 tysięcy złotych.
- W naszym regionie nie brakuje wielu wspaniałych ludzi, którzy chcą pomagać innym. Bal jest jedną z form takiej pomocy. Chcemy też przypomnieć wszystkim, że nie tylko przy wyjątkowych okazjach, ale również codzienną pracą możemy nieść pomoc potrzebującym. Tak jak osoby prowadzące placówki pomocowe w regionie oraz misjonarze wspierający potrzebujących za granicą­ ­– mówi marszałek Piotr Całbecki. Dochód ze wszystkich edycji imprezy przekroczył półtora miliona złotych.
W tym roku  ponad 160 darczyńców przekazało na licytację około 250 przedmiotów między innymi dzieła sztuki, biżuterię i ciekawe wydawnictwa. Wśród darowanych przedmiotów znalazły się: motor żużlowy od klubu KS Toruń, koszulka reprezentacji Polski w piłce nożnej Roberta Lewandowskiego z jego podpisem, koszulka Kamila Stocha z jego podpisem, łyżwy figurowe olimpijki Natalii Kaliszek, kombinezon pilota sił zbrojnych RP, piłka z autografem prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka, koszulka z zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile z podpisami skoczków reprezentacji Polski, między innymi Kamila Stocha i Dawida Kubackiego, plecak sportowy od Agnieszki Radwańskiej, złote i srebrne pióro Pierre Cardin, chiński talerz ozdobny z żurawiami od Ambasady Chińskiej, DVD "Powrót Batmana" z autografem Danny'ego DeVito, lampa witrażowa Tiffany. Te i wiele innych przedmiotów można było nabyć na tzw. licytacji cichej. Łącznie z licytacji głównej, za wszystkie przedmioty  zebrano 176 tysięcy złotych.
Oprawę muzyczną zapewnił Eljazz Orchestra i Kwartet Pomorski. Gwiazdami wieczoru byli Gruziński Narodowy Zespół Pieśni i Tańca „Kutaisi”, który zaprezentował widowiskowy taniec z szablami oraz Stefano Terrazzino Trio. Bal rozpoczął tradycyjny polonez, do którego przygrywać będzie Toruńska Orkiestra Wojskowa, w pierwszych parach wystąpili tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”. Imprezę prowadzili Maciej Puto i Grażyna Nita.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)

Czytany 66 razy