Fundusze mechanizmu sprawiedliwej transformacji to szansa dla Śląska

- Pieniądze w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji, które trafią do Polski, to szansa dla naszego regionu. Zrobimy wszystko, by ją jak najlepiej wykorzystać - ocenił marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Komisja Europejska przyjęła 14 stycznia propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i mechanizmu wspierania regionów, w których realizacja polityki klimatycznej - np. utrata miejsc pracy w górnictwie - będzie najbardziej bolesna. Projekt KE zakłada, że pieniądze mają być dostępne dla wszystkich państw UE, a nie tylko tych z regionami węglowymi. Komisja nie przedstawiła podziału środków pomiędzy kraje członkowskie. Z nieoficjalnych informacji ze źródeł dyplomatycznych wynika, że więcej niż co czwarte euro (26,7 proc.) z funduszu na sprawiedliwą transformację, w tym zwłaszcza na wsparcie regionów węglowych, ma trafić do Polski. Cały mechanizm ma dać Polsce 27 mld euro.
- Od objęcia funkcji marszałka transformacja regionu jest dla mnie priorytetem. Środki, które trafią do Polski, są szansą dla naszego województwa. Dlatego bierzemy aktywny udział w tym procesie - powiedział Chełstowski. - Od wielu miesięcy podejmujemy współpracę ze strukturami Komisji Europejskiej w ramach tzw. Platformy Regiony Górnicze w Transformacji, ze stroną rządową na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, ale także wymieniamy doświadczenia z podobnymi regionami w Europie - dodał.
Marszałek zapewnił, że "z pewnością zrobimy wszystko, aby szansę związaną ze środkami w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wykorzystać jak najlepiej dla województwa i jego mieszkańców".
Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie mechanizmu sprawiedliwiej transformacji otwiera możliwości inwestycyjne dla Polski w wysokości 100 mld zł - poinformowało Ministerstwo Klimatu. Szef resortu Michał Kurtyka zauważył, że polskie regiony będą największym beneficjentem tych środków.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)

Czytany 102 razy