Lekcja miłości ojczyzny

100 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. Dziś (17 stycznia) najbardziej spektakularne wydarzenie w jubileuszowym kalendarium – uroczystości w Golubiu-Dobrzyniu, z inscenizacją wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia, przygotowaną przez stuosobową grupę rekonstrukcyjną. Uroczystości objęte są patronatem narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

212323

- Czternaście długich miesięcy musieli czekać Polacy na Pomorzu i Kujawach Zachodnich, by odrodzona w listopadzie 1918 roku Rzeczpospolita przyszła także do nich. Uroczyście obchodzimy setną rocznicę tamtych wydarzeń. To piękna lekcja historii, lekcja miłości ojczyzny. Ważne, byśmy w takich chwilach byli razem – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

Pamięć historii buduje wspólnotę

Miejsce drugiej część głównych wojewódzkich uroczystości rocznicowych zostało wybrane nieprzypadkowo. Golub – wówczas samodzielnie miasto na granicy mocarstw zaborczych (po stronie niemieckiej) - był pierwszym pomorskim miastem zajętym przez Polskę na mocy traktatu wersalskiego. 17 stycznia 1920 roku wkroczyła tu - od strony Dobrzynia, przez most na Drwęcy, który dziś nosi jej imię - Błękitna Armia generała Józefa Hallera.
Rekonstrukcja tej historycznej operacji będzie osią piątkowych wydarzeń. Weźmie w niej udział stuosobowa grupa rekonstrukcyjna w uszytych specjalnie na tę okazję mundurach z epoki. Na moście stanie replika bramy granicznej, którą sforsuje polskie wojsko. Wcześniej, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, który jest współgospodarzem wydarzeń w Golubiu-Dobrzyniu, konferencja naukowa w Urzędzie Miasta i Marsz dla Niepodległej przez miasto, podczas którego złożymy kwiaty pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. W programie także uroczystość wojskowa i piknik patriotyczny na Zamku Golubskim.
Obchody stulecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy zaplanowane zostały na cały rok. Złożą się na nie wydarzenia kulturalne, realizacje wydawnicze, imprezy sportowe i kampania edukacyjno-historyczna w szkołach.
Fot. Andrzej Goiński/ Brama graniczna na moście między Golubiem i Dobrzyniem, początek XX wieku (fot. z domeny publicznej) i współczesna replika bramy.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)

Czytany 161 razy