Nowe punkty informacyjne od 2009 roku

Sieć informacyjna Europe Direct będzie działać dalej po 2008 roku – zdecydowała właśnie Komisja Europejska - obok już istniejących ośrodków będą mogły powstać nowe. Dotacje na prowadzenie punktów, w których każdy może zasięgnąć informacji lub porady na temat UE, będą przyznawać Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w krajach członkowskich. Wnioski można składać do 29 września 2008 roku.

Sieć informacyjna Europe Direct jest jednym z głównych narzędzi, którymi dysponuje Komisja Europejska, aby komunikować się z obywatelami na poziomie lokalnym i regionalnym, a także aby zachęcać ich do udziału w debacie na temat wspólnej Europy.

Czy orkiestra dęta może dostać unijne wsparcie? Czy wyjeżdżając do innego kraju UE trzeba jeszcze zabierać ze sobą paszport? Jak zdobyć staż w Komisji Europejskiej? – m.in. na takie pytania odpowiadają często konsultanci punktów informacyjnych.

Na miejscu można z reguły skorzystać z komputera z dostępem do Internetu i zaopatrzyć się w publikacje. Punkty ED organizują debaty, szkolenia, konkursy i lekcje europejskie dla młodzieży.

Mandat utworzonej w 2005 roku sieci dobiega właśnie końca. Jednak decyzja Komisji Europejskiej z 29 lipca 2008 roku oznacza, że będą pieniądze na podobną działalność w latach 2009-2012. Dotyczy to zarówno już istniejących punktów Europe Direct, jak i podmiotów, które dopiero planują uruchomienie ośrodka informacyjnego, co powinno pozwolić na poprawę zasięgu geograficznego sieci.

Każdy z wnioskodawców, którzy odpowiedzą na zaproszenie, opublikowane na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, będzie się mógł się ubiegać o dotację w kwocie od 12.000 € do 25.000 € rocznie, przy czym wartość dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć 50% tzw. kosztów kwalifikowalnych.

W zamian za dotację, korzystająca z niej instytucja zobowiązuję się do prowadzenia ośrodka informacyjnego, który będzie dostępny dla zainteresowanych, przez co najmniej 20 godzin w tygodniu. Dodatkowo, instytucja prowadząca punkt informacyjny może – stosownie do potrzeb środowiska, w którym działa, i własnych możliwości – organizować imprezy, prowadzić stronę internetową, wydawać elektroniczny newsletter, drukować publikacje lub produkować materiały audiowizualne.

O dofinansowanie mogą się ubiegać podmioty sektora publicznego (np. jednostki samorządu terytorialnego, państwowe szkoły wyższe) lub prywatnego, wykonujące zadania publiczne (np. organizacje pozarządowe), które spełnią wymogi określone w zaproszeniu do składania wniosków o dotację.

W Polsce przyznaniem dotacji zajmuje się Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Do 29 września 2008 roku należy tam złożyć odpowiednio wypełniony wniosek, wraz z załącznikami. Aplikacje zostaną ocenione, a wynik zostanie ogłoszony w drugiej połowie listopada, tak aby istniejące ośrodki nie musiały przerywać działalności, a nowe mogły ją rozpocząć jak najszybciej w styczniu 2009 roku.

Dodatkowe informacje

Na sieć informacyjną Europe Direct składa się obecnie około 470 ośrodków w 27 państwach członkowskich. Najwięcej jest ich w Niemczech (52), a najmniej – na Malcie (1). W Polsce działa 19 – w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Jeleniej Górze, Katowicach, Kielcach, Legnicy, Lublinie, Miliczu, Olsztynie, Ostrołęce, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Poznaniu, Słupsku, Wrocławiu, Zamościu i Zielonej Górze. Każdy z nich realizuje własny, bogaty program działań, niejednokrotnie współpracując z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, czego przykładem mogą być tegoroczne obchody Dnia Europy.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, na dotacje dla punktów ED w Polsce przyznano 625.000 €.

Więcej informacji:

Jan Marek Ziółkowski, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

tel. (022) 55 68 989, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 1611 razy