Komunikat po posiedzeniu Komisji ds. Żywności ZWRP

19 lutego 2018 r., Warszawa

Tematem wiodącym posiedzenia były kwestie związane z organizacją tegorocznej edycji Targów Smaki Regionów.

IMG 1594 1

Do tej pory Targi Smaki Regionów odbywały się zwyczajowo w drugiej połowie września w Poznaniu i organizowane były przez Międzynarodowe Targi Poznańskie równolegle z targami Polagra Food. W tym roku jednak, po raz pierwszy, obydwa wydarzenia zorganizowane mają być w różnych terminach.
Samorządy województw obawiają się, że rozdzielenie tych imprez spowoduje obniżenie rangi Targów Smaki Regionów, które są wydarzeniem typowo producenckim i bardzo ważnym zarówno dla producentów, jak i samorządów województw. To tutaj bowiem  urzędy marszałkowskie ustawiają swoje stoiska, prezentując produkty charakterystyczne dla swoich regionów. Wspierają tym samym promowanie naturalnej żywności i wytwarzanej tradycyjnymi metodami przez lokalnych i regionalnych producentów.  

IMG 1598 1

Postawiliśmy organizatorom zasadnicze, twarde i jak najbardziej logiczne warunki odnośnie organizacji Targów Smaki Regionów – powiedział Wojciech Kozak, wicemarszałek Województwa Małopolskiego i przewodniczący komisji ds. żywności ZWRP. -  Ubolewamy nad tym, że nie jesteśmy traktowani poważnie. Mamy jednak nadzieję, że skorygowane zostaną zarówno proponowane terminy, jak i miejsce tegorocznej edycji naszych Targów.

Samorządowcy  nie wykluczają, że konieczna będzie zmiana miejsca oraz wypracowanie nowej formuły dla Targów Smaki Regionów.

/wej