Regiony i Senat chcą lepszej współpracy – spotkanie marszałków

zwrp19112019 12344 2

Nowa kadencja Senatu RP, to dla samorządowców wielka nadzieja na przywrócenie współpracy, która w ostatnich czterech latach znacząco zmalała. Przedstawiciele Związku Województw RP uczestniczyli w pracach komisji parlamentarnych, ale ich głos był bardzo często marginalizowany i pomijany. Objęcie funkcji Marszałka Senatu przez Tomasza Grodzkiego, to zdaniem Regionów szansa na wysłuchanie samorządów i ich mieszkańców. 18 listopada Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki spotkał się z Prezesem Związku Województw RP i marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Gelbewiczem.

zwrp19112019 12344

W dziesiątkach można liczyć apele podejmowane w ostatnich latach przez Polskie Regiony, które prosiły o uwzględnienie samorządowego głosu przy tworzeniu prawa. Spotkanie Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza służy odbudowie współpracy pomiędzy izbą wyższą parlamentu, a reprezentującym regiony - Związkiem Województw RP.
- Złożyłem kurtuazyjną wizytę marszałkowi Olgierdowi Geblewiczowi ponieważ, co naturalne jestem marszałkiem całego Senatu i całego społeczeństwa, ale jestem dumny, że jestem ze Szczecina i z Pomorza Zachodniego. Na roboczo omawialiśmy sprawy ważne dla regionu – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
W poprzednich latach Senat RP i ZWRP dobrze współpracowały. Powrócenie do tej formuły, było jednym z wielu tematów spotkania z prof. Tomasza Grodzkiego z Olgierdem Geblewiczem.  
- W imieniu społeczności zachodniopomorskiej miałem zaszczyt pogratulować prof. Tomaszowi Grodzkiemu, że został nie tylko wybrany na Marszałka Senatu, ale i że przywrócił wielu naszym rodakom wiarę w procesy demokratyczne. To zaszczyt, że trzecia osoba w państwie pochodzi z naszego miasta i regionu. Poza kwestiami ważnymi dla Pomorza Zachodniego, jako prezes ZWRP rozmawiałem o kontynuacji pod patronatem Senatu współpracy z żupaniami chorwackimi, z możliwością rozszerzenia tej współpracy na inne kraje europejskie – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Warto przypomnieć, że przedstawiciele Związku Województw RP uczestniczą w pracach i uzgodnieniach legislacyjnych zarówno na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jak i poprzez komisje Sejmu i Senatu RP. Samorządowcy są przekonani, że nowy Marszałek Senatu zagwarantuje głos samorządu terytorialnego w pracach legislacyjnych w Parlamencie RP. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2014 r. podczas organizowanej wspólnie ogólnopolskiej konferencji „15 lat samorządu województw – europejski model polskich regionów”, podkreślano, że polski samorząd terytorialny jest najważniejszym osiągnięciem po 1989 r. Nie zabrakło również dyskusji o zwiększeniu kompetencji samorządów.
Do ważniejszych działań Związku Województw RP należy współpraca międzynarodowa. Od 2009 roku ZWRP uczestniczy w międzynarodowych konferencjach pomiędzy regionami, zainicjowanych przy współpracy z Senatem Rzeczypospolitej Polskiej, a w przyszłym roku odbędzie się m.in. IX już edycja Forum Regionów Polski i Chorwacji.

Z wyrazami szacunku
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
70-540 Szczecin, ul. Korsarzy 34
tel.   +48 91 48 07 249; faks +48 91 48 93 987
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.wzp.pl
www.facebook.com/PomZachodnie

(kp)

Czytany 321 razy